Święto Pułkowe i Piknik Kawaleryjski – 1 września 2013

Z okazji dziesięciolecia działalności naszego stowarzyszenia, w dniu 1 września 2013 roku, w trakcie obchodów naszego Święta Pułkowego, zorganizowaliśmy zawody kawaleryjskie oraz piknik rodzinny dla mieszkańców Podkowy Leśnej oraz okolicznych miejscowości. Po raz pierwszy i, mamy nadzieję, nie ostatni, w celu realizacji zawodów i pikniku, mogliśmy skorzystać z terenu Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Postanowiliśmy też ufundować i zamieścić w kościele pw. św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej tablicę pamiątkową, poświęconą pamięci płk. Aleksandra Chajęckiecgo i rtm. Włodzimierza Suchodolskiego oraz wszystkich żołnierzy Drugiego Pułku Ułanów Grochowskich, którzy swe życie poświęcili dla dobra Ojczyzny.

Wszystko zaczęło się już w sobotę od spotkania przy ognisku. Przybyły pierwsze ekipy startujące w zawodach, przedstawiciele Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewicza, przedstawiciele stajni TKKF Podkowa z Podkowy Leśnej oraz wiele innych osób, które współpracowały z nami przez te wszystkie lata. Kuchnią, jak co roku zajął się pan Wiesław Pietrzak, serwując nam przez cały wieczór wspaniałe posiłki, w tym pieczonego na ognisku prosiaka. Przy ognisku na zmianę przygrywała gitara i wynajęty DJ.

O godzinie 6 rano następnego dnia zjawiliśmy się w stajni, gdzie zajęliśmy się szykowaniem koni do uroczystości kościelnych oraz defilady ulicami Podkowy Leśnej. Niestety, z powodu ulewnego deszczu uroczystości odbyły się bez udziału koni. A szkoda, bo przewidywaliśmy, że w defiladzie weźmie udział przeszło trzydzieści koni, w tym szesnaście koni z zaproszonego przez nas do udziału w Święcie Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego oraz bryczka powożona przez pana Jerzego Rybińskiego. Do kościoła przybyli przedstawiciele w barwach poszczególnych pułków kawalerii II RP: 1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, 1 pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego, 2 Pułku Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego, 7 Pułku Ułanów Lubelskich, 10 Pułku Ułanów Litewskich, 11 Pułku Ułanów Legionowych im. marsz. Rydza Śmigłego, 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, 27 Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego, pocztowi Jazdy XVII wiecznej oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” w osobie Jerzego Brzozowskiego – dyrektora Muzeum Ziemi Suwalskiej, Krzysztofa Skłodowskiego i Janusz Płońskiego. Licznie przybyła także nasza rodzina pułkowa w osobie pana Zdzisława Palińskiego – syna wach. Zdzisława Palińskiego, który specjalnie na tę uroczystość, mimo leciwego wieku przybył aż z Suwałk, pana prof. Antoniego Kamińskiego – syna por. Antoniego Kamińskiego, pani Teresy Jodkowskiej – żony płk. Henryka Jodkowskiego, pana Mariana Cyngotta – syna rtm. Mariana Ctyngotta, pani Małgorzaty Chajęckiej – córki płk. Aleksandra Chajęckiego, pana hr. Antoniego Rozena – zięcia płk. Kazimierza Pliosowskiego oraz pana Grzegorza Senatorskiego – potomka rodziny płk. Kazimierza Plisowskiego.

Po zakończeniu mszy świętej w intencji wszystkich Ułanów Grochowskich oraz ich rodzin, wiatr rozwiał chmury i mogliśmy przejść do etapu wmurowania tablicy pamiątkowej na zewnętrznym murze Kościoła, już bez deszczu. Wartę honorową przy tablicy oraz trębacza wystawił Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego, w szyku pieszym w sile dwóch sekcji plus poczet sztandarowy przybył Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, nasze stowarzyszenie wystawiło do warty honorowej dwóch ułanów. Tablicę uroczyście odsłoniła pani Małgorzata Chajęcka, córka płk. Aleksandra Chajęckiego, po czym ksiądz proboszcz Krzysztof Osial dokonał uroczystego poświęcenia tablicy pamiątkowej. Zaszczytem dla nas było przybycie na te uroczystość Starosty Powiatu Grodziskiego pana Marka Wieżbickiego, który z tej okazji wygłosił uroczyste przemówienie. Intencję wmurowania tablicy oraz podziękowania dla wszystkich przybyłych oraz tych, którzy przyczynili się do powstania tej tablicy odczytał wiceprezes naszego stowarzyszenia – Tomasz Deleżuch.

Około godziny 12.00, po przybyciu do Muzeum w Stawisku, dalsza część naszego święta rozpoczęła się od pokazu konnego Szwadronu Reprezentacyjnego Kawalerii Wojska Polskiego. Ułani kręcili kadryle, czesańce oraz zaprezentowali pokaz władania białą bronią. Po pokazie rozpoczęliśmy zawody kawaleryjskie, kolejno władanie szablą i władanie lancą. Osobą, która w sposób znaczny przyczyniła się do organizacji i przeprowadzenia zawodów w sposób właściwy był nasz sąsiad i osoba zaprzyjaźniona – pan Maciej Skowron, on to przed laty uczył nas władania białą bronią oraz tajników regulaminów kawaleryjskich. W skład ekipy sędziowskiej wchodzili: sędzia główny – pan Maciej Skowron, sędzia pomocniczy – prezes Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich – Michał Wroński, pani Elżbieta Wnuk, pan Andrzej Orzełowski oraz pan Marek Babulewicz reprezentujący barwy 14 pułku Ułanów Jazłowieckich. W zawodach startowali kolejno reprezentanci 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, 2 Pułku Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego oraz przedstawiciele stowarzyszeń kawaleryjskich w barwach 10 Pułku Ułanów Litewskich. Pierwsze miejsce zdobył Piotr Piekarczyk w barwach 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego na koniu Dolcevita, drugie miejsce zdobył Mateusz Nienałtowski w barwach 10 Pułku Ułanów Litewskich, trzecie Piotr Piekarczyk w barwach 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, tym razem na koniu Desire.

Nagrodą numer jeden w konkursie była szabla wz. 21/22, wszyscy trzej zawodnicy otrzymali też pamiątkowe puchary za pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Po rozdaniu nagród oraz flou dla koni nadszedł moment na rundę honorową i tak zawody dobiegły końca.

Następną atrakcją były pokazy kaskaderskie w wykonaniu grupy konnej Huberta Kostrzewy. Kaskaderzy w strojach z XVII w. wykonali piękny pokaz dżygitówki na koniach, sztukę pojedynku na szable oraz władanie batem. Kolejnym punktem programu był pokaz tankietki TK-S. Tankietka gąsienicami rwała darninę a z km-u Hotkinsa sypały się serie strzałów karabinowych (oczywiście był to km na gaz propan-butan). Niesamowitym i nowatorskim dla nas występem był występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich pod kierownictwem Janusza Gocalińskiego. Panowie sygnaliści uświadomili nam jak piękna jest tradycja łowiecka, grając na rogach myśliwskich różne sygnały i melodie. Następnym pokazem był pokaz sokolnictwa, przepiękny ptak szybując nad widownią prezentował nam swoje piękno a jego treser imponował nam sztuką panowania nad tym zwierzęciem. Ostatnim występem był dynamiczny pokaz repliki miny samobieżnej Sd.Kfz.303. Replika mknęła na uwięzi imponując zwrotnością i prędkością. Oczywiście, biorąc pod uwagę choćby Powstanie Warszawskie była to broń okrutna, zwłaszcza dla nas Polaków, ale sam fakt prezentacji był ciekawy i wykład historyczny z tej okazji wywołał u widzów refleksję.

Ponadto na pikniku można było zwiedzić: ekspozycję muzealną poświęconą 2 Pułkowi Ułanów Grochowskich, zapoznać się ze stanowiskiem Narodowych Sił Rezerwowych, zobaczyć prawdziwy patrol saperski z wykrywaczem min, postrzelać z karabinu czarnoprochowego, zobaczyć pozbawioną cech bojowych kolekcję broni muzealnej XX w, spróbować wyrobów regionalnych, obejrzeć pojazdy zabytkowe, pojeździć bryczką lub wsiąść na konia. Ogólnie można stwierdzić, że była to największa impreza, jaka do tej pory udało nam się zorganizować i chyba możemy śmiało powiedzieć, że zakończyła się ona pełnym sukcesem, co możemy stwierdzić po zebraniu wielu bardzo pochlebnych opinii, zarówno od naszych gości jak i samych uczestników zawodów.

Na ręce wszystkich osób, które przyczyniły się do realizacji tej imprezy oraz wsparły nas swoim działaniem, w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego, składamy serdeczne podziękowania za okazana pomoc. W szczególności chcemy podziękować:

  • Panu Staroście Powiatu Grodziskiego Markowi Wieżbickiemu – za objęcie Patronatem Honorowym całej imprezy oraz za zgodę na udostępnienie terenu Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów na piknik i zawody, zapewnienie opieki medycznej oraz ufundowanie nagród głównych;
  • Panu Zbigniewowi Nowosielskiemu – za udostępnienie pojazdów zabytkowych wraz z obsługą;
  • Pani Alicji Matackiej-Kościelny (Dyrektor Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku) za udostępnienie obiektu Muzeum do celów pikniku i zawodów;
  • Księdzu proboszczowi Krzysztofowi Osialowi – za wieloletnią pomoc w organizowaniu uroczystości kościelnych oraz za bezinteresowną pomoc i wsparcie w trakcie tworzenia i instalacji tablicy pamiątkowej;
  • Panu Maciejowi Skowronowi – za pomoc w zorganizowaniu doskonałych zawodów kawaleryjskich oraz za całokształt pracy instruktora wyszkolenia kawaleryjskiego;
  • Panu Arkadiuszowi Głogowskiemu – za recytację Kolędy Ułańskiej w trakcie mszy świętej.
  • Panu Wiesławowi Pietrzakowi – za wspaniałe przygotowanie zaplecza gastronomicznego;
  • Wszystkim Gościom – za obecność;
  • oraz wszystkim Ułanom Grochowskim, którzy w pocie czoła pracowali nad realizacją tego projektu;

Podsumowując nasze tegoroczne Święto Pułkowe oraz Piknik Kawaleryjski mamy nadzieję, że impreza ta stanie się imprezą cykliczną i na stałe wpisze się w kalendarz uroczystości historyczno-kulturalnych powiatu grodziskiego oraz powiatów ościennych.