Święto Pułkowe Ułanów Grochowskich, 1 września 2018r. Suwałki

Jak co roku Ułani Grochowscy organizują Święto Pułkowe. Jednak tym razem ułani wrócili do swoich przedwojennych koszar w Suwałkach. Dzięki uprzejmości władz kościelnych oraz suwalskiego przedsiębiorcy, udało się zagospodarować na ten cel dawną kaplicę pułkową, która z resztą pełni podobną funkcję do dzisiaj, oraz teren wokół dawnego Domu dowódców Pułku przy ulicy gen. Kazimierza Pułaskiego 24. Święto przypada na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 26 sierpnia. Jednak tym razem ułani czcili swą patronkę i tradycje pułkowe pierwszego września. Zanim jednak Koszary Dwernickiego uzbroiły się w naszych ułanów, Ci wzięli udział w uroczystości upamiętniającej wybuch II Wojny Światowej pod „Pomnikiem Żołnierzy Września 1939r.”.

O godzinie 4:30 poczet sztandarowy ze sztandarem pułkowym, którego jeden płat stanowi wizerunek Patronki Pułku, stał w gotowości pod pomnikiem. Zaproszenie na uroczystości otrzymaliśmy z rąk dowódcy Garnizonu Suwalskiego, pana ppłk. Krzysztofa Świderskiego. Było nam niezmiernie miło, że jako jedyny poczet zostaliśmy wymienieni z nazwy. Dziękujemy za tak miłe przyjęcie. Zwłaszcza, że zamierzamy kontynuować współpracę z tym pięknym miastem.

Zaś już od 6 rano trwały przygotowania do naszego święta. O godzinie 12:30, w asyście pocztów sztandarowych 2 PU, Polskiej Organizacji Wojskowej i 4 Dywizjonu Artylerii Konnej, odprawiona została msza święta w intencji kawalerzystów 2go Pułku Ułanów. Poczet Dywizjonu, występujący w przedwojennych mundurach, wystawiony został przez 14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach, który dziedziczy tradycje 4 DAK. Następnie poczty, wraz z zaproszonymi gośćmi, przemieściły się na teren okalający dom dowódcy pułku. Tam, po krótkim przemówieniu prezesa Stowarzyszenia, w najwyższej powadze odsłuchano Marsz Dwernickiego, oficjalny marsz pułkowy. Chwilą ciszy, przy przejmujących dźwiękach trąbki odgrywającej „Śpij kolego”, uczczono pamięć wszystkich tych, którym Pułk był bliski, a których nie ma już wśród nas. Poczty sztandarowe zostały odprowadzone, zaś goście mogli skorzystać z atrakcji, jakie przygotowali ułani.

Na terenie święta można było skorzystać z usług firmy CATERING PODLASKI, który serwował dania grillowe oraz lokalne i napoje. Oprócz tego wystawiliśmy chyba największą do tej pory kolekcję pamiątek związanych z Pułkiem. Od starych zdjęć, poprzez elementy życia codziennego ułanów, po pamiątki po ostatnim dowódcy, a na eksponatach muzealnych w postaci broni używanej przez ułanów skończywszy. Ponadto dzieci mogły próbować swoich sił we władaniu białą bronią z drewnianego konia oraz w strzelectwie na zorganizowanej przez POW mobilnej strzelnicy ASG.

Święto było doskonałą okazją do poznania historii koszar. Niewiele bowiem osób pamięta dziś lub wie, co działo się za tą bramą od ulicy gen. Pułaskiego i dlaczego na cokole pod dawnym pomnikiem gen. Dwernickiego widnieje napis – 2 Pułk Ułanów Grochowskich. Świetną okazją dla mieszkańców była możliwość porozmawiania z dziećmi i wnukami przedwojennych oficerów i podoficerów Pułku.

Wieczorem, o godzinie 19:00 goście zasiedli razem z nami do kolacji w tzw. Domu dowódców Pułku. W tych starych murach, przy świetle świec ułani po raz pierwszy od 79 lat wznosili zdrowie Pułku. Wśród biało-granatowych szarf i w najlepszym towarzystwie ucztowaliśmy chyba tak, jak mogło to mieć miejsce w tej samej Sali przed niemal stu laty.

Następnego dnia, w niedzielę rodzina pułkowa oraz ułani uczcili pamięć zmarłych i poległych ułanów na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej. Możliwość odwiedzenia grobów znajomych, przyjaciół i rodziny przez potomków Białych Ułanów była niezwykle wzruszająca.

Szczególne podziękowania, za ogromny wkład w uporządkowanie terenu dawnych koszar, należą się Panom Stanisławowi (ojciec), Stanisławowi (syn) i Januszowi Poulakowskim oraz Jarosławowi, Danielowi i Marcinowi Ostrowskim. Za obecność i wsparcie serdecznie dziękujemy także przedstawicielom Muzeum Okręgowego w Suwałkach, oraz członkom GRH Garnizon Suwałki. Podziękowania kierujemy także do wspólnoty chrześcijańskiej Getsemani pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Walendziuka, oraz księdza Krzysztofa Kaczyńskiego, duszpasterza parafii Chrystusa Króla. Dzięki Nim mogliśmy korzystać z dawnej kaplicy pułkowej na terenie koszar, tam też odbyła się msza za Ułanów. Mszę zaś odprawiał ksiądz kapelan Wojciech Pojawa. Dziękujemy mu za wspaniałą mszę i zaangażowanie. Wspomniana kolacja nie mogła się odbyć bez życzliwości rodziny Państwa Galińskich, którzy udostępnili nam grunt oraz budynek na czas pikniku, bo czy można byłoby inaczej ułanom świętować w Suwałkach, jak nie w „swoich” koszarach? Cieszy także niezmiernie obecność Wójta Gminy Suwałki, Pana Tadeusza Chołko. Jako zaproszony gość honorowy mógł nas poznać podczas wspólnej kolacji. Dziękujemy także za słowa otuchy. Niech staną się początkiem współpracy na przyszły rok! Nie spodziewaliśmy się tak ciepłego przyjęcia przez Pana Wójta. Z jednej strony byliśmy bowiem gospodarzami święta, a z drugiej to On nas gościł w swoich rodzinnych stronach. W trakcie święta obecny był także sekretarz Gminy Suwałki, Pan Zbigniew Mackiewicz. Dziękujemy Im szczególnie za zaangażowanie w Święto. Obecność przedstawicieli Gminy ma dla nas wyjątkowe znaczenie, m.in. ze względu na Zespół Szkół w Przebrodzie, który dziedziczy imię i tradycje 2 PUŁKU UŁANÓW GROCHOWSKICH, a administracyjnie podlega Gminie.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną… i do zobaczenia za rok!

CZOŁEM!!!!!

Relacja: Jakub Feluch

Zdjęcia: Stanisław Mackiewicz